
| Pantech Renue - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, July. Released 2012, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 99 x 63 x 12 mm (3.90 x 2.48 x 0.47 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~50.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~125 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Qualcomm QSC 6270 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 185MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | 320p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | No |
| SNS applications MP4/H.264/WMV player MP3/WMA/WAV/eAAC+ player Document viewer Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |