
| Pantech Pursuit - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, May. Released 2010, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 93.2 x 63.8 x 14.7 mm (3.67 x 2.51 x 0.58 in) |
| Weight | 129.8 g (4.55 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~40.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 50MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| Positioning | A-GPS only; AT&T Navigator |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/WMA player MP4/H.263 player Music ID recognition Shake control Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 930 mAh battery |
| Stand-by | Up to 360 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Blue, Green |