
| Pantech PU-5000 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2006, June |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 95.7 x 45.6 x 21.6 mm (3.77 x 1.80 x 0.85 in) |
| Weight | 92 g (3.25 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 260K colors |
| Size | 1.9 inches, 11.4 cm2 (~26.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 30MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | No |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Audio player MP3, AAC, AAC+, SMF (MIDI) Video MP4, H.263 Player File manager Photo editing Flight mode PC Sync | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 340 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Silver black |