
| Pantech Pocket P9060 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, October. Released 2011, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 114.7 x 78 x 11.3 mm (4.52 x 3.07 x 0.44 in) |
| Weight | 132.1 g (4.66 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 49.5 cm2 (~55.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 800 pixels, 4:3 ratio (~250 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 600MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.264 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 280 EUR |