
| Pantech PG-8000 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 99.8 x 51.8 x 16.1 mm (3.93 x 2.04 x 0.63 in) |
| Weight | 106 g (3.74 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 40 x 30 mm, 12.4 cm2 (~24.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | RS-MMC |
| Phonebook | 800 entries, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 8.4MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(64), MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC/MP4 player Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 820 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |