
| Pantech PG-6200 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 87 x 43.6 x 20.9 mm (3.43 x 1.72 x 0.82 in) |
| Weight | 92 g (3.25 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.9 inches, 30 x 37 mm, 11.4 cm2 (~30.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
| Second external TFT display, 65K colors (96 x 128 pixels) Fingerprint identification | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 800 x 10 fields, Photo call |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 320p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(64), MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Voice recognition MP3/AAC/AAC+/AMR player Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 570 mAh battery |
| Stand-by | Up to 160 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Stand-by | Up to 230 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Silver black, Black |