
| Pantech PG-3900 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, Q2 |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 90 x 42 x 16.9 mm (3.54 x 1.65 x 0.67 in) |
| Weight | 92 g (3.25 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 260K colors |
| Size | 1.9 inches, 11.4 cm2 (~30.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 64MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC/AAC+/MP4 player Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) Photo editing Pictbridge Flight mode PC sync Voice memo Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 570 mAh battery |
| Stand-by | Up to 220 h |
| Talk time | Up to 4 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Silver black |