
| Pantech PG-3200 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 70 x 43 x 18 mm (2.76 x 1.69 x 0.71 in) |
| Weight | 70 g (2.47 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Second external 256K colors TFT display (96 x 64 pixels) | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 800 x 6 fields, Photo call, 10 Groups |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 3.5MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Features | LED flash |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(64), MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 760 mAh battery |
| Stand-by | Up to 160 h |
| Talk time | Up to 2 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Black, Silver, Navy, Red |