
| Pantech PG-2800 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 90 x 45 x 18.5 mm (3.54 x 1.77 x 0.73 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~31.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Second external 65K colors CSTN display (96 x 96 pixels) | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 800 entries, Photo call |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 24MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(64), MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted) |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Text To Speech MP3 player Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 210 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, Silver |