
| Pantech PG-1900 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, May |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 43.5 x 13.5 mm (4.06 x 1.71 x 0.53 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | STN, 65K colors |
| Size | 1.6 inches, 28 x 28 mm, 8.3 cm2 (~18.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~113 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 800 x 8 fields, Photo call |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(64), MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3 player Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 160 h |
| Talk time | Up to 2 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Silver black |