
| Pantech PG-1800 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 850 / 1800 / 1900 - US version | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, June |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 95.5 x 46 x 18.5 mm (3.76 x 1.81 x 0.73 in) |
| Weight | 88 g (3.10 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 260K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.0 cm2 (~22.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~111 ppi density) |
| Second external 1.06-inch CSTN display, 65K colors (96 x 96 pixels) | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 256MB 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | No |
| Java | Yes |
| Audio player MP3, MIDI, i-melody | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 110 h |
| Talk time | Up to 2.5 h |
| Misc | |
| Colors | Silver black |