
| Pantech PG-1500 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 90.7 x 44.6 x 15.9 mm (3.57 x 1.76 x 0.63 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 800 entries, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 2.2MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(64), MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 790 mAh battery |
| Stand-by | Up to 190 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black |