
| Pantech PG-1400 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 42.5 x 12.8 mm (4.06 x 1.67 x 0.50 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 800 x 6 fields, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 3MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(64), MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Silver |