
| Pantech P4000 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2010, August. Released 2010, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 57 x 12.5 mm (4.33 x 2.24 x 0.49 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 25.6 cm2 (~40.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 30MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/eAAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 450 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black Glossy/Black SF, Titan/Ivory, Ivory/Red |