
| Pantech Laser P9050 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113.8 x 57.9 x 10 mm (4.48 x 2.28 x 0.39 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | AMOLED resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.1 inches, 27.4 cm2 (~41.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~301 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| SNS integration MP3/WAV/WMA player MP4/H.263 player Music ID recognition Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 336 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Gray/Blue |
| SAR | 0.74 W/kg (head) 0.93 W/kg (body) |