
| Pantech Jest - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010, June. Released 2010, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 94 x 64 x 15 mm (3.70 x 2.52 x 0.59 in) |
| Weight | 116 g (4.09 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.6 inches, 21.8 cm2 (~36.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 320 pixels, 1:1 ratio (~174 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 975MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 2.5 mm audio jack | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | No |
| SNS applications MP3 player MP4/H.263 player Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 920 mAh battery |
| Stand-by | Up to 358 h |
| Talk time | Up to 4 h 36 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.89 W/kg (head) 0.27 W/kg (body) |