
| Pantech Impact - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2009, November. Released 2009, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 106 x 52 x 17.8 mm (4.17 x 2.05 x 0.70 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.6 inches, 19.2 cm2 (~34.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 400 x 240 pixels, 5:3 ratio (~179 ppi density) |
| Secondary display | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 80MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 320p@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | A-GPS only; AT&T Navigator |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0 / xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| MP4/H.264 player MP3/e-AAC+/WAV player Voice dial/memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Stand-by | Up to 336 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Pink |
| Price | About 170 EUR |