
| Pantech Hotshot - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / CDMA2000 |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1x |
| Speed | EV-DO Rev.0, 153.2 Kbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, October. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 119 x 60 x 9 mm (4.69 x 2.36 x 0.35 in) |
| Weight | 91 g (3.21 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~40.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Phonebook | 1000, Photocall |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS, VZ Navigator |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Proximity |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/H.264 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 342 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Red |
| SAR | 1.32 W/kg (head) 0.78 W/kg (body) |