
| Pantech GI100 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 82 x 40 x 22 mm (3.23 x 1.57 x 0.87 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| External 256K colors TFT (128 x 160 pixels) Screensaver Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 800 entries, Photo call |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 13.5MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted) |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 1.0 |
| Predictive text input Voice memo(max 30 sec) Organizer Stopwatch | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 780 mAh battery |
| Stand-by | Up to 90 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | B.Silver, P.Silver |