
| Pantech GF200 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 81 x 42 x 22 mm (3.19 x 1.65 x 0.87 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| External 256K colors TFT (128 x 160 pixels) Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 800 entries, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 8.4MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| Predictive text input Voice memo Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 820 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | |