
| Pantech GB300 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 99 x 46 x 18 mm (3.90 x 1.81 x 0.71 in) |
| Weight | 72 g (2.54 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | STN, 65K colors |
| Size | 1.6 inches, 28 x 30 mm, 8.3 cm2 (~18.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1.5 inches, 1:1 ratio (~113 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 800 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 2MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(16) ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Smokey, Rabbit Escape |
| Java | Yes, MIDP 1.0 |
| Predictive text input Voice memo Organizer Stopwatch | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 850 mAh battery |
| Stand-by | Up to 145 h |
| Talk time | Up to 3 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Blue, Silver, Red |