
| Pantech GB200 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 80 x 40 x 20 mm (3.15 x 1.57 x 0.79 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | STN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Second external B/W display (96 x 64 pixels) | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 800 entries |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 2.8MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(40) ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| Predictive text input Organizer Stopwatch Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 680 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Gray |