
| Pantech G500 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GSM 900 / 1900 - Pantech G510 | |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 85 x 41 x 22 mm (3.35 x 1.61 x 0.87 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels, 8 lines |
| External 256K colors TFT(128 x 128 pixels) | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries, contact groups, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 2.5MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Features | LED flash |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Smokey |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Stop watch Voice memo PC-Sync | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Red, Silver, Pearl White |