
| Pantech G300 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GSM 900 / 1900 - Pantech G310 | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 76 x 40 x 23.5 mm (2.99 x 1.57 x 0.93 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| External B&W LCD (96 x 64 pixels) | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 800 |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(40) ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Stop watch Voice memo PC-Sync | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Red, Silver, Light blue, Violet |