
| Pantech Discover - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 17 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 134.2 x 68.6 x 9.1 mm (5.28 x 2.70 x 0.36 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.8 inches, 63.5 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB (13GB user available), 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 12.6 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2100 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 430 h |
| Talk time | Up to 10 h |
| Misc | |
| Colors | Gray |
| Price | About 370 EUR |