
| Pantech Crux - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.0, 153.2 Kbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 58 x 13 mm (4.29 x 2.28 x 0.51 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 25.6 cm2 (~40.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000, Photocall |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS, VZ Navigator |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/WAV player MP4/H.263 player Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 324 h |
| Talk time | Up to 5 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Gray |
| SAR | 1.25 W/kg (head) 0.61 W/kg (body) |