
| Pantech C790 Reveal - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2009, October. Released 2009, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 99 x 60 x 14.8 mm (3.90 x 2.36 x 0.58 in) |
| Weight | 112 g (3.95 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 2.2, 15.0 cm2 (~25.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 80MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 320p@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | AT&T A-GPS only |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP4/H.264 player MP3/eAAC+/WMA player Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Stand-by | Up to 244 h (2G) / - (3G) |
| Talk time | Up to 3 h (2G) / - (3G) |
| Misc | |
| Colors | Red, Blue |
| Price | About 170 EUR |