
| Pantech Breeze III - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, July. Released 2011, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 99 x 51 x 19 mm (3.90 x 2.01 x 0.75 in) |
| Weight | 102 g (3.60 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~29.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Secondary external display | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 80MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/eAAC+/WMA/WAV player MP4/WMV/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 920 mAh battery |
| Stand-by | Up to 336 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black/Silver |
| Price | About 150 EUR |