
| Panasonic Z800 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q4 |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 96.5 x 49 x 26 mm, 100 cc (3.80 x 1.93 x 1.02 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
| Second external STN display 96 x 64 pixels, 56K colors Wallpapers, themes Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, EMail |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Music player Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Misc | |
| Colors | |