
| Panasonic X800 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 100 x 48 x 17 mm, 79 cc (3.94 x 1.89 x 0.67 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 36 x 43 mm, 15.4 cm2 (~32.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 208 pixels (~124 ppi density) |
| Second external 65K colors display (96 x 64 pixels) Downloadable logos | |
| Platform | |
| OS | Symbian OS 7.0s, Series 60 v2.0 UI |
| CPU | 104 MHz ARM 920T |
| Memory | |
| Card slot | miniSD, 16 MB included |
| Internal | 8MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1 |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Predictive text input Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) Organizer Photo editor X-changeable covers Voice recognition | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 230 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | |