
| Panasonic X700 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 97 x 49 x 24 mm, 89 cc (3.82 x 1.93 x 0.94 in) |
| Weight | 107 g (3.77 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 33 x 39 mm, 12.7 cm2 (~26.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 208 pixels (~136 ppi density) |
| Second 4096 colors display (64 x 96 pixels) Downloadable logos | |
| Platform | |
| OS | Symbian 7.0s, Series 60 UI |
| CPU | 104 MHz ARM 920T |
| Memory | |
| Card slot | miniSD, 16 MB included |
| Internal | 8MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1 |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Predictive text input Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) Photo editor Voice memo Voice dial | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 780 mAh battery |
| Stand-by | 80 h - 250 h |
| Talk time | 2 h - 6 h |
| Misc | |
| Colors | |