
| Panasonic X70 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 850 / 1800 / 1900 - US version | |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 87 x 47 x 24 mm, 80 cc (3.43 x 1.85 x 0.94 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 132 x 176 pixels, 7 lines, 4:3 ratio |
| Second b/w display 96 x 28 pixels, illuminates in 3 different colors Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 300 x 6 fields, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 4MB |
| 100 organizer events 3 x 14 sec voice memo SMS templates | |
| Main Camera | |
| Single | CIF |
| Features | LED flash |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1 |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Predictive text input Voice memo Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 780 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | |