
| Panasonic X68/X77 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 77 x 50 x 28 mm (3.03 x 1.97 x 1.10 in) |
| Weight | 86 g (3.03 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | STN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| 5 colors indicator for incoming calls Downloadable pictures | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 300 |
| Call records | |
| Main Camera | |
| Single | CIF |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 680 mAh battery |
| Stand-by | Up to 230 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Cool silver, Vivid red |