
| Panasonic X300 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 92 x 49 x 21 mm, 88 cc (3.62 x 1.93 x 0.83 in) |
| Weight | 87 g (3.07 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.5 inches, 7.3 cm2 (~16.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| Pop-up screen Wallpapers, themes Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 3MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | 3 - Puddleland, Quadball, Exode |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Photo editor | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 780 mAh battery |
| Stand-by | Up to 77 h - 260 h |
| Talk time | Up to 3 h - 11 h |
| Misc | |
| Colors | Silver, Red, Gold |