
| Panasonic X100 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 4 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 90 x 44 x 18 mm, 69 cc (3.54 x 1.73 x 0.71 in) |
| Weight | 79 g (2.79 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Wallpapers, themes Downloadable wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 200 x 10 fields, Photo call, 10 groups |
| Call records | 50 dialed, 50 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | CIF |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | 2 - Wall Breaker, Move Box |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Photo editor Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 730 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Blue, Dark Silver, Silver |