
| Panasonic VS3 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 96 x 46 x 17.6 mm, 79 cc (3.78 x 1.81 x 0.69 in) |
| Weight | 102 g (3.60 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 16M colors |
| Size | |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Incoming call LED Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 50 dialed, 50 received, 20 missed calls |
| Internal | 32MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | QCIF |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Sonic the Hedgehog, Soccer |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Push-to-open mechanism MP3/AAC player Predictive text input Organizer Changeable covers SyncML Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 830 mAh battery |
| Stand-by | Up to 210 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | |