
| Panasonic SA6 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 96 x 47 x 25 mm, 106 cc (3.78 x 1.85 x 0.98 in) |
| Weight | 127 g (4.48 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 16M colors |
| Size | |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 50 dialed, 50 received, 20 missed calls |
| Internal | 32MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | QCIF |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| One push auto open | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Sonic the Hedgehog, Soccer |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3 capability Predictive text input Voice memo Organizer SyncML | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1620 mAh battery |
| Stand-by | 300 h - 740 h |
| Talk time | 4 h - 12 h |
| Misc | |
| Colors | Red |