
| Panasonic P85 Nxt - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2018, October. Released 2018, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 141.7 x 70.8 x 9.3 mm (5.58 x 2.79 x 0.37 in) |
| Weight | 173.8 g (6.14 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio with RDS; recording |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Blue, Gold, Black |
| Price | About 7000 INR |