
| Panasonic P61 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2014, July. Released 2014, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 162.7 x 83.8 x 8.2 mm (6.41 x 3.30 x 0.32 in) |
| Weight | 173.8 g (6.14 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~72.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2800 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Pearl White, Black |
| Price | About 190 EUR |