
| Panasonic MX7 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 51 x 26 mm, 118 cc (4.02 x 2.01 x 1.02 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 16M colors |
| Size | |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Second external CSTN display, 4096 colors, 96 x 64 pixels Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 10 missed calls |
| Internal | 30MB |
| 2 MB for MMS | |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3 player Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1660 mAh battery |
| Stand-by | Up to 860 h |
| Talk time | Up to 16 h |
| Misc | |
| Colors | |