
| Panasonic Lumix Smart Camera CM1 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2014, September. Released 2014, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 135.4 x 68 x 21.1 mm (5.33 x 2.68 x 0.83 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~66.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~469 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| Main Camera | |
| Single | 20.1 MP, f/2.8, 28mm (wide), 1.0", 2.4µm, AF |
| Features | Leica optics, LED flash |
| Video | 4K@15fps, 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.1 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2600 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC2 |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Models | DMC-CM1 |
| Price | About 830 EUR |