
| Panasonic GD90 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 1999 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 118 x 42 x 16.5 mm (4.65 x 1.65 x 0.65 in) |
| Weight | 88 g (3.10 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome graphic |
| Size | |
| Resolution | 4 x 16 chars |
| LCD illuminates in a different colour | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Message templates | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | No |
| Java | No |
| Voice memo (2x15 sec) On/off timers | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 650 mAh battery |
| Stand-by | 95 h |
| Talk time | 210 min |
| Misc | |
| Colors | 3 (silver, dark blue, anthracite |