
| Panasonic GD87 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2002, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 97 x 49 x 23 mm (3.82 x 1.93 x 0.91 in) |
| Weight | 103 g (3.63 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 132 x 176 pixels, 4:3 ratio |
| Second display | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 200 |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Message templates | |
| Main Camera | |
| Single | CIF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| Sync ML Predictive text input Voice memo Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | 75 h - 220 h |
| Talk time | 1 h 30 min - 7 h |
| Misc | |
| Colors | |