
| Panasonic GD55 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2002, Oct |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 77 x 43 x 17 mm, 51 cc (3.03 x 1.69 x 0.67 in) |
| Weight | 65 g (2.29 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Graphics |
| Size | |
| Resolution | 112 x 64 pixels, 16:9 ratio |
| Blue backlight 20 wallpapers CallerID graphics | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 250 |
| Call records | 20 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Message templates 100 calendar events | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | 1 |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 230 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | 3 - Silver, Red, Pink |