
| Panasonic G70 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 88 x 60 x 27 mm, 72 cc (3.46 x 2.36 x 1.06 in) |
| Weight | 88 g (3.10 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 4096 colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 96 pixels, 4 lines, 4:3 ratio |
| Second external monochrome display Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 255 |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable monophonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS 5.0 |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Biorhythm calendar Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 680 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Red, Blue |