
| Panasonic G50 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 80 x 43 x 18 mm, 53 cc (3.15 x 1.69 x 0.71 in) |
| Weight | 74 g (2.61 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 4096 colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 96 pixels, 4:3 ratio |
| Downloadable wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 250 x 3 numbers |
| Call records | 20 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Message templates | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 780 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | 3 - Silver, Red, Blue |