
| Panasonic Eluga Turbo - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 5, 40 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2016, January. Released 2016, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 142.4 x 71.2 x 6.9 mm (5.61 x 2.80 x 0.27 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), FitHome UI |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2350 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Marine Blue, Champagne Gold, Rose Gold |
| Models | ELUGA Turbo |
| Price | About 140 EUR |