
| Panasonic Eluga Switch - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2015, September. Released 2015, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 152.7 x 75.1 x 7.4 mm (6.01 x 2.96 x 0.29 in) |
| Weight | 141 g (4.97 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8936 Snapdragon 610 (28 nm) |
| GPU | Adreno 405 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz audio | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2910 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Gunmetal Grey |
| Price | About 270 EUR |