
| Panasonic Eluga Ray X - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 5, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, April. Released 2017, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 153.4 x 77 x 10.5 mm (6.04 x 3.03 x 0.41 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio with RDS; recording |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Rose Gold, Space Grey, Gold |
| Models | ELUGA Ray X |
| Price | About 130 EUR |