
| Panasonic Eluga Ray 530 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2018, October. Released 2018, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 152.4 x 72.2 x 8.3 mm (6.00 x 2.84 x 0.33 in) |
| Weight | 141 g (4.97 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~76.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue |
| Price | About 9000 INR |